kartySpoločnosť UNITED ASSISTANCE, s.r.o. zabezpečuje cestnú asistenciu, právnu asistenciu a domácu asistenciu. Súbor služieb poskytuje pre našich klientov nadštandardný komfort porovnateľný iba s uzavretím separátnych zmlúv u niekoľkých špecializovaných spoločností.

Viac ...

Agresívni policajti či konanie v medziach zákona?

Kedy vás policajti môžu zastaviť, aké sú ich kompetencie po zastavení a čo už je za hranou?


Právomoci policajtov pri dopravnej kontrole a otázka, či je to s kostolným aj štátnym poriadkom, sú otázky, ktoré si vyžadujú pozornosť.

Čo si policajti dovoliť môžu a kde siahajú ich kompetencie, je stanovené v § 69 zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke.

Ďalej je dôležité vedieť, kedy vás môže zastaviť policajt a kedy vojak, a čo môžu požadovať.

Vojak môže vozidlo pri dopravnej kontrole len zastaviť, prikázať zmeniť smer jazdy a od vodiča si môže vypýtať vodičský preukaz a doklady, súvisiace s vozidlom.

Tu sa jeho kompetencie v danej oblasti končia.

Dychovú skúšku na alkohol smie vykonať iba policajt.

Vojenský policajt má širšie právomoci, ale iba v prípade, že ide o vodiča alebo vozidlo, spadajúce do kompetencií vojenskej polície.

Kedy vás policajti môžu zastaviť?

Policajná hliadka môže zastaviť motorové vozidlo, ak má vopred informácie o tom, že posádka vozidla, ktoré zastavili:

  • porušila predpisy o plynulosti a bezpečnosti cestnej premávky,
  • pácha alebo spáchala trestný čin,
  • dopustila alebo sa dopúšťa priestupku,
  • bola nariadená preventívna kontrola motorových vozidiel v rámci vyhlásenej akcie

Dbajte na dobrú znalosť svojich práv a kompetencií príslušných orgánov, môže vám to byť nápomocné v rôznych situáciách.

Aké má policajt kompetencie po zastavení vozidla?

  • Zakázať vodičovi jazdu na nevyhnutne potrebný čas alebo mu prikázať smer jazdy, ak to vyžaduje bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky.
  • Zakázať vodičovi jazdu po diaľnici a vyzvať ho, aby opustil diaľnicu na najbližšom výjazde alebo vozidlo odstavil na parkovisku, ak vozidlo nedosahuje minimálnu povolenú rýchlosť. O zákaze vydá policajt potvrdenie.
  • Požadovať od vodiča predloženie dokladov ustanovených na vedenie a premávku vozidla a na dopravu osôb a nákladu; ak nebudú predložené, požadovať od vodiča oznámenie údajov o vozidle a jeho držiteľovi.
  • Vyzvať vodiča, aby sa podrobil vyšetreniu, či nie je ovplyvnený alkoholom alebo inou návykovou látkou, alebo liekmi, ktoré môžu znížiť jeho schopnosť bezpečne viesť vozidlo.
  • Kontrolovať technickú spôsobilosť vozidla a úplnosť jeho výstroja a výbavy alebo vyzvať vodiča, aby sa podrobil takejto kontrole.
  • Merať rozmery a hmotnosti vozidla.
  • Kontrolovať dodržiavanie povinností účastníka cestnej premávky alebo iných osôb.
  • Použiť technické prostriedky na zabránenie odjazdu vozidla do času preukázateľného uhradenia pokuty alebo peňažnej záruky.


Policajti pri takejto kontrole majú právo prehľadávať osobné veci, batožinu alebo vozidlo bez dôvodu len v prípade podozrenia z trestného činu.

Je dôležité, aby boli kontroly vykonávané v súlade so zákonom a aby sa dodržiavala právna ochrana občianskych práv a slobôd.


Autor: redakcia Autoviny.sk
Zdroj: minv.sk, autoviny.sk